Gerçek Deri ve Suni Deri Arasındaki Farklar Nedir?
Anasayfa  /  Blogs  /  Gerçek Deri ve Suni Deri Arasındaki Farklar Nelerdir?
Son Yazılar

Anneler Günü Hediyesi: Deri Cüzdan ve Kartlık

08 May 2022

Deri Nasıl Yumuşatılır?

27 Mar 2022

Hakiki Deri Nasıl Anlaşılır ve Deri Çeşitleri Nedir?

20 Mar 2022

Deri Kartlık Modelleri

13 Mar 2022

Telefon Bölmeli Cüzdan Neden Kullanılmalıdır?

23 Feb 2022

Hakiki Deri ve Suni Deri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hakiki deri daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Hayatın içinde günlük olarak ve özellikle moda sektöründe kullanılmaktadır. Deri çanta, deri cüzdan, deri telefon kılıfı, deri ceket veya telefon kılıfı gibi birçok noktada kullanıldığını görebilirsiniz. Gerçek derinin yapısı doku hissiyatı ve malzeme kalitesini hissettirecek düzeyde anlaşılır.

Suni deri ise hem işçilik maliyeti hem de dayanıklılık açısından geri planda kalmaktadır. Suni deri, gerçek deriye göre çok daha ucuza üretilebilir. Dayanıklılığı da gerçek deriye göre çok daha düşüktür. Bir diğer negatif yanı da kısa sürede katlanma izleri, kullanımdan kaynaklı solmalar veya ufak yırtıklar meydana gelebilir.

Hakiki Deri Özellikleri

Hakiki deri, orijinal bir deri olarak kabul görür. Dana, at veya keçi gibi hayvanların derisinin işlem görmesiyle oluşturulur. Gerçek deri olarak oluşturulan deri çok dayanıklıdır. Moda sektöründe uzun yıllar kullanılabilir. Moda sektöründe kullanılan gerçek deri bir statü göstergesi olarak da kabul edilir. Kaliteli deri ürünler her zaman daha şık görünecektir. Hem işçilik maliyeti hem de gerçek derinin pahalı bir ürün olması burada önemli nokta olacaktır.

Gerçek deri uzun yıllar kullanıldığından dolayı suni deriye göre uzun planda maliyet açısından daha avantajlı hâle gelecektir. Gerçek deri ile üretilen cüzdan ve çanta gibi ürünlerin bakımı yapıldığında zaman geçtikçe daha kaliteli görünüme ulaşacaktır. Doku yapısı gün geçtikçe doygunlaşacaktır. El yapımı deri cüzdan ve çantalar işçilik kalitesini de kullanırken hissettirecektir.

Suni Deri Özellikleri

Suni deri, genelde makine üretimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Genelde poliüretan malzemelerden üretilmektedir. Maliyetin daha düşük tutulması için bir alternatif olarak kullanılmaktadır. Deri cüzdan veya çanta gibi ürünlerde kullanılsa da kısa sürede deformasyona uğrayabilir.

Malzeme kalitesi ve kullanım amacı düşünüldüğünde günlük kullanım ürünlerine çok fazla uymadığını anlayacaksınız. Uzun süre kullanılmak istenmeyen ürünlerde kabul edilebilir bir alternatif olabilir. Kaliteli bir hissiyat yakalamak gerçek deriye göre daha zor olacaktır.

Gerçek Deri ve Suni Deri için Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Gerçek deri ham madde ve derinin has dokusunun kokusunu taşır. Suni deri ise daha çok tekstil veya kimyasal bir kokuya sahiptir.
  2. Gerçek deri kolay kolay yanmaz ve erime olmaz. Suni deri, ateşi gördüğü an yanmaya ve erimeye başlar.
  3. Gerçek deri çizildiği zaman bunun bakım ile kaybolduğunu görebilirsiniz. Suni deri ise çizilir ve bir daha geri dönüşü yoktur.
  4. Gerçek deri yıllar geçtikçe daha güzel ve daha doygun bir yapıya ulaşır. Yıllar geçtikçe olgunlaşır. Suni deri ise yıllar geçtikçe yıpranır ve eskir.